Real Madrid și-a luat revanșa în fața campioanei Moldovei - FC Sheriff

După înfrângerea din 28 septembrie, Real Madrid și-a luat revanșa în fața celor de la Sheriff Tiraspol cu scorul de 0-3 în meciul turei a 5-a din faza grupelor Ligii Campionilor.

Galacticii au deschis scorul prin David Alaba la o jumătate de oră după startul primei reprize. Execuția acestuia din lovitură liberă a fost deviată în plasă de zidul viespilor. Înainte de sfârșitul primei reprize, Toni Kroos a majorat diferența din scor printr-o lovitură ce a zguduit bara transversală a porții apărate de Giorgos Athanasiadis, apoi a intrat în plasă. Scorul final al meciului a fost scris de Karim Benzema cu un shoot de la marginea careului.În urma acestui meci, spaniolii și-au asigurat calificarea în optimile de finală alături de Inter Milano, iar FC Sheriff, în premieră, ajunge să se califice în primăvara Ligii Europei. Ultimul meci al celor de la FC Sheriff în Liga Campionilor va avea loc pe 7 decembrie la ora 22:00, împotriva celor de la la Șahtar Donețk.

source:Afisha.md